- Komerční sdělení -finance
DomůFajnovkyCharkov ožívá. Ale 23. únor se nevrátí

Charkov ožívá. Ale 23. únor se nevrátí

V Charkově 24. května po téměř tříměsíční pauze vynucené ruskými útoky obnovilo provoz metro. Jeho stanice během bombardování sloužily jako protiletecký kryt. FOTO: SITA/AP

Musela jsem včera telefonicky uklidňovat několik hysterií.

Lidé se vrátili do Charkova a, s prominutím, jim přeskočilo.

„Všude říkají, že oblast je osvobozena, ruské okupanty vyhnali,“ vzlyká Ira, a v mobilu slyšet salvy dělostřelectva. „Říkali, že ve městě je ticho.“

Ira v televizi viděla krásné věci: v Charkově sází květiny, znovu zapnuli fontány, starosta Terechov se usmívá v nově spuštěném metru…

Popadla dvě děti a spěchala do rodného města na kdysi útulnou Krasnodarskou ulici. To je v Saltovce, ve čtvrti na severovýchodě Charkova, která byla dlouhé týdny nejvíc na ráně.

Ne, samozřejmě, připravila se předem – požádala přátele, aby šli podívat, v jakém stavu je její dům. Dům je celý. „Hurá, hurá,“ zvolala Ira a nadšeně zabouchla kufr někde u Užhorodu. „Ane, všechno tady hřmí, obchod je poloprázdný, škola rozbitá, školka zavřená, plyn není, nechápu, co dělat,“ řve Ira. „Vždyť jsem četla zprávy, a Charkovčané psali, že město ožívá.“ Místo do znovuzrozeného města přišla Ira na rumoviště. Tak to vidí, tak to slyší, tak to cítí.

Nemluvím o situaci v Charkově, ale o vnímání, které je subjektivní.

Pojmy „ticho“ a „hluk“ jsou relativní. Pro ty, kteří neopustili město, je v poslední době opravdu tišší, a pro ty, kteří se zotavili z neustálého ostřelování, to zní jako nesnesitelná kanonáda. Mimochodem, ani Ira, ani její děti válku na vlastní uši neslyšely. Manžel je 24. února ráno odvezl z Charkova. Ano, dívaly se na zprávy. Ano, viděli fotky ruin. Toto jsou však jen kousky skládačky, ze kterých nelze udělat skutečný obraz.

Například ve zpravodajství se sotva mluví o chodnících obsypaných drobnými střepinami skla, jak to je v Saltovce téměř všude u domů. Jako maličkost, ano. Ale pokud jste pejskař, tak je to důležité. Lenu například nezajímá situace s benzínem, ale potřebuje vědět, jestli jezdí autobus č.j. 45. A pro Sašu je možnost tankovat zásadní, do kanceláře se musí motat přes celé město.

Alla se vrátila na své přízemí a netuší, co se stalo s výtahy. A pro Fimu, obyvatele mrakodrapu, je to otázka číslo jedna, aby se rozhodl, zda se má vrátit. Je jí 55 let a trpí záduchem. Vítě nutně potřebuje k práci internet, jinak pro něj nemá smysl vracet se. Pro Světi je důležité pochopit, zda pyrotechnici u domu zkontrolovali dětské hřiště, zda ordinuje obvodní pediatr a zda otevřeli oddíl pro malé gymnastky.

Miša se vrátil do centrální části města as radostí popisuje chuť cappuccina v jeho oblíbené kavárně, zatímco Oxana na okraji Charkova může pít kávu nanejvýš doma, i když je elektřina.

Na co to vzpomínám? Vrátit se nebo ne? Pro Charkovčany neexistuje univerzální odpověď. Jako ani pro obyvatele jiných měst, kteří by se nejraději rozjeli domů z evakuace. Je důležité to pochopit.

Ira, která dnes pláče do telefonu na Krasnodarské ulici, ujela více než tisíc kilometrů v naději, že se vrátí do dvacátého třetího února. A ne do dnešního Charkova. V důsledku toho se namísto štěstí dočkala nové úzkosti, pocitu křivdy a zklamání.

Aerial view to highest ukrainian flag in flagpole on embankment of Lopan river in Kharkiv, Ukraine

Nebuďme jako Ira!

Dvacátý třetí únor 2022 nikdy nepřijde. Všechno bude jinak. Nejprve je to obtížné, pak je to snazší a jednoho dne bude lepší.

Abychom doma nebrečeli, musíme se pokusit zjistit malé detaily před návratem. Všechno, na čem přesně nám záleží: zda je byt v pořádku, zda dovezli inzulín, zda se vrátil kadeřník, veterinář, trenér, zda se otevřela školka, obchod, posilovna. Co budeme dělat, čím můžeme být městu prospěšní.

Potřebujeme sílu. Mír. Vítězství. A výdrž do setkání.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek