Polští zákonodárci v dolní komoře parlamentu schválili ve čtvrtek zrušení sporného disciplinárního senátu polského Nejvyššího soudu, který pravicová vláda využívá k trestání kritických soudců a který vyvolal odsouzení Evropské unie. Informovala o tom tisková agentura AP.
Budova Nejvyššího soudu v Polsku.
Polská vláda očekává, že toto hlasování ukončí její dlouhodobý spor s EU, což vydláždí cestu k dohodě vedoucí k tomu, že Brusel vyplatí Polsku zmrazené miliardy eur z evropského fondu obnovy určeného na zotavení se z pandemie koronaviru.
Hlasování v dolní komoře parlamentu bylo v poměru 231 hlasů k 208 a 13 poslanců se zdrželo.
Polský premiér Mateusz Morawiecki v parlamentu před hlasováním prohlásil, že předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová podle očekávání podepíše zmíněnou dohodu 2. června ve Varšavě.
Nová právní úprava pozměňuje zákon o polském Nejvyšším soudu, který musí nyní odstranit svůj disciplinární senát. Soudní dvůr Evropské unie v Lucemburku loni rozhodl, že disciplinární senát porušuje zásady právního státu v EU, a vyzval Polsko, aby jej zrušil. Navíc udělil Polsku pokutu milion eur za každý den existence tohoto senátu, protože nadále fungoval.
Kritici tvrdí, že změna bude jen povrchní, protože sporný senát nahradí komora pro profesní odpovědnost, jejíž členy vybere prezident Andrzej Duda.
Novou právní úpravu ještě musí schválit Senát a prezident Duda, který je jejím hlavním autorem.
Disciplinární senát polského Nejvyššího soudu měl dosud pravomoc dohlížet na činnost soudců, rušit jejich imunitu, snižovat jim platy a zahájit vůči nim disciplinární řízení. Podle EU tento orgán narušoval nezávislost a nestrannost soudců, a tím i evropské právo.