- Komerční sdělení -finance
DomůBydleníŠpatné podmínky v interiéru nás obírají o zdraví i duševní pohodu

Špatné podmínky v interiéru nás obírají o zdraví i duševní pohodu

Přísloví, které říká, že kam nechodí slunce, chodí lékař, potvrzují i ​​data rozsáhlé evropské studie Healthy Homes Barometr, kterou nedávno představila společnost VELUX. Analýza popisuje čtyři rizika nekvalitního prostoru v domě nebo bytě: hluk, vlhkost, nedostatek tepla a světla. Při rekonstrukci se proto zaměřte nejen na úsporu, ale také na zlepšení kvality vašeho interiéru.

Studie Healthy Homes Barometr, kterou již několik let realizuje napříč Evropou RAND Europe ve spolupráci se společností VELUX, mapuje od roku 2015 souvislosti mezi bydlením a zdravím. Nejnovější výsledky ukazují, že každý pátý obyvatel Slovenska je vystaven rizikům snížené kvality vnitřního prostředí.

Například až 11 % lidí na Slovensku trpí nadměrným hlukem. Jeden z překvapujících výsledků ukazuje, že až 27% slovenských občanů s nízkými příjmy si nedokáže udržet dostatečné teplo ve svých domovech.

Vnitřní prostředí ovlivňuje zdraví i pohodu

Barometr se letos zaměřil i na souvislosti mezi vnitřním prostředím a spokojeností. „V našich zjištěních rezonuje poznatek, že pokud trpíte chladem nebo nedostatkem světla, jste méně šťastní,“ říká Ondřej Boreš, Corporate Affairs director společnosti VELUX pro Českou republiku a Slovensko.

A tiny apartment, living room separated from bedroom by a curtain. Person in motion, closing curtain.

Život se špatným nebo žádným vytápěním má podle studie stejný vliv na pohodu a životní spokojenost jako odloučení od partnera. Kromě toho lidé postižení všemi čtyřmi riziky vnitřního klimatu pětkrát častěji uvádějí, že jsou nešťastní.

„Zdravotní důsledky rizikových aspektů vnitřního prostředí, jako jsou hluk, vlhkost, nedostatek tepla a světla, jsou již dobře zdokumentovány a projevují se ve formě astmatu, dýchacích problémů a kardiovaskulárních onemocnění. Pokud jste vystaveni všem čtyřem rizikovým aspektům, vaše zdravotní rizika se zvyšují a je čtyřikrát pravděpodobnější, že váš zdravotní stav bude horší ve srovnání s osobou, která žije ve zdravé budově. Toto číslo se ještě zvyšuje u dětí.“ dodává Boreš.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek